بازار پایپ

شیرآلات برنجی

شیرالات برنجی چیست؟ شیرالات برنجی چه کاربردی دارد؟ چند نوع شیرآلات برنجی وجود دارد؟ قیمت شیرالات برنجی چقدر است؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با شیرآلات برنجی و انواع آن تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

نوع ها
برند ها

شیرالات برنجی چیست؟

شیرالات برنجی از نمونه شیرآلاتی است، که در موتورخانه ها کاربرد دارد و همچنین وظایفی مانند قطع و وصل جریان، تنظیم جریان و... برعهده دارند. درواقع با توجه به جنس بدنه ، نوع اتصال و کاربردهای آن ها به دسته های گوناگونی تقسیم بندی میشوند. شیرآلات صنعتی با توجه به نوع آلیاژ ساخت و مواد بکار رفته در ساخت آنها به دسته های زیر تقسیم می شوند:

. شیرآلات چدنی
. شیرالات برنجی
. شیرالات کربن استیل
. شیرالات استنلس استیل
 
یکی از رایج ترین گزینه های استفاده شیرآلات برنجی و چدنی در سیستم های پایپینگ موتورخانه ها و ساختمان ها است که معمولاً این نوع شیرآلات در مصارف مختلفی مانند صنعتی و دارویی نیز استفاده می گردد.

قیمت شیرالات برنجی

لیست قیمت شیرالات برنجی به صورت روزانه در بازار پایپ اپدیت و در اختیار کاربران قرار میگرد و قیمت بروز بازار پایپ به همراه رقباتی بودن قیمت امکان خرید اسان و اطمینانی را برای کاربران فراهم اورده است. مشاورین ما در ساعات کاری شرکتدر خدمت شما هستند.

انواع شیرآلات برنجی

در ادامه به بررسی انواع شیرالات برنجی پرداخته ایم توضیحاتی در مورد کاربرد هر یک داده ایم .

شیر دروازه ای {Gate valve}

در لوله کشی شیرهای گیت یا دروازه ای بسیار کاربرد دارند. لازم به ذکر است که روند استفاده از شیرهای دروازه ای حرکت دادن دست یا دستگیرهای است که در قسمت بالای شیر قرار دارد و باعث کنترل جریان آب می گردد.
به هیچ عنوان نباید از شیرهای دروازه ای برای کنترل حجم آب استفاده کرد. در واقع اگر از آنها برای تنظیم جریان آب استفاده شود، می تواند این شیرها را از بین ببرند.
لازم به ذکر است که مهمترین علت تولید شیر دروازه به صورت باز و بسته امکان ایجاد شدن خوردگی در قطعات داخلی فلزی می باشد.
در لیست زیر استانداردهای تولید شیرهای دروازه ای در صنعت پتروشیمی بیان شده است:
. ASME B16.34 استاندارد مربوط به Rating یا کلاس بندی شیرها بر پایه دما و فشار کاری بر حسب کلاس فشاری.
 
. API 6D شناسه شیر های خطوط انتقال- این استاندارد مباحث مرتبط به طراحی، ساخت، تست و مستند مدلسازی اسناد مربوط به شیرهای توپی، یک طرفه، دروازه ای وسماوری را تا کلاس فشار 2500 شرح میدهد.
 
. API 597 معمولاً شیرهای دروازه‌ای که دارای اتصال جوشی و فلنجی هستند بر حسب این استاندارد ساخته می شوند.
 
.   API 598 بررسی شیر و تست – این استاندارد بخش های  مرتبط به بررسی، بررسی و پیش نیاز های مرتبط به تست شیر ها را شرح می دهد.
 
.API 600  درواقع این استاندارد مربوط با شیرهای دروازه ای فولادی با پیچ و مهره ای را در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی شرح میدهد.

شیر یکطرفه دریچه ای

درواقع شیر یک طرفه دریچه ای برنجی از بازگشت سیال سیستم جلوگیری میکند.
همچنین این شیرها در مواردی مانند چاه ها که اب را به تراز ارتفاعی بالاتری هدایت میکند موقعی که پمپ از کار میفته از بازگشت آب به سمت پایین جلوگیری می کند در واقعه مهم ترین خطر در این موارد معکوس کار کردن پمپ و در نهایت سوختن آن است.
 
شیر کروی 
شیرهای که از نوعی از شیرهای برنجی می‌باشد که وظیفه آنها جلوگیری از عبور جریان سیال می باشد که معمولاً به شکل نیمکره یا مخلوطی طراحی می گردند.
عکس رم از این مدل شیرها در بخش‌هایی که نیاز به کنترل دارد استفاده می گردد.

شیر پروانه ای Butterfly valve

شیر پروانه ای همواره یک شیر چرخی است که برای توقف، تنظیم و نصب جریان کاربرد دارد. همچنین شیر پروانه ای نوعی از شیرهاست که به سرعت باز و بسته میشوند. در واقع چرخش 90 درجه ای از دسته میتواند به صورت کامل دریچه را بسته و باز کند.
همواره شیرهای بزرگ پروانه مجهز به گیربکس هستند، جایی که چرخش به شکل دستی از سمت گیربکس به استیم وصل میشود.
در واقع این کار نیرو را کاهش میدهد ولی در عین حال سرعت عملیات را نیز کم میکند. همچنین این مدل شیرهای میبایست در موقعیت باز نصب شوند.


شیر کاهش فشار pressure reducing valve

شیر فشار شکن، فشار سیال گذرا از آن را کاهش می دهد و در واقع جهت ثابت نگه داشتن فشار در بخش  خروجی شیر کاربرد دارد و بنابراین فشار خروجی سیال از فشار ورودی کاهش میابد.
شیرهای فشار شکن بطور مخصوص جهت کم کردن فشار آب ورودی به شبکه راه اندازی شده اند.
به طور عادی فشار آب خروجی از بسیار بالا بوده و جهت ورود به سیستم لوله کشی آب مصرفی خانگی کاربرد دارد.

شیر اطمینان (Check valves)

شیرهای چک ولو برنجی شیرهای بازدارنده از جریان بازگشتی هستند که در جلوگیری از برگشت جریان سیال (گاز یا مایعات) کاربرد دارند و به صورت  ولو یک طرفه عمل میکند؛ در واقع سیال بطور عادی اجازه حرکت به یک سمت را دارد.
همچنین چک ولوها به جریان حساس نیستند ودرواقع در باز و بسته شدن جریان در لوله مستقل هستند.
دیسک داخلی، در واقع دستور عبور جریان به جهت جلو را موقعی که شیر باز است میدهد. همچنین جریان رو به جلو کاهش می دهد و یا برعکس میشود، دیسک شروع به بسته شدن میکند.