بازار پایپ

انواع اتصالات مانیسمان و کاربرد آنها

انواع اتصالات مانیسمان و کاربرد آنها

اتصالات مانیسمان:

کلیه انواع لوله‌ها به وسیله اتصالات به هم وصل ‌می‌شوند و یا در سیستم لوله کشی در مسیر درستی هدایت ‌می‌گردند. جنس و نوع این اتصالات باید با نوع لوله‌ای که در سیستم لوله کشی مورد استفاده قرار گرفته و همچنین شرایط لوله کشی هماهنگ باشد.  اتصالات مانیسمان یکی از رایج‌ترین انواع اتصالات مورد استفاده برای لوله‌های بدون درز هستند، که به آن‌ها اتصالات سیم لس (seamless) نیز گفته می‌شود.

به اتصالات فلزی مانیسمان اتصالات جوشی نیز می گویند، به این دلیل که برای وصل کردن آن‌ها و آب بندی اتصال باید از روش جوشکاری استفاده نمود. برای اینکه اتصالات فولادی مانیسمان در سیستم لوله کشی به خوبی جوش بخورند، لبه‌های ابتدایی و انتهای آن‌ها را به صورت مورب طراحی ‌می‌کنند این کار موجب می‌شود تا جوشکاری بهتر و دقیق تر انجام شود.

اتصالات بدون درز مانیسمان به علت قادر به تحمل فشار و دمای زیاد بیشتر در شرایط حساس لوله کشی استفاده می‌شود. از مهم ترین ویژگی‌های اتصالات مانیسمان این است که این تجهیزات ساختاری بسیار یکپارچه و یکدست دارند و هیچ گونه جای درز یا جوشی روی بدنه این اتصالات وجود ندارد. از همین رو از آن‌ها برای لوله کشی‌هایی همانند انتقال نفت و گاز استفاده ‌می‌شود. نبود جای جوش روی بدنه این اتصالات موجب می‌شود تا کیفیت بالاتری نسبت به سایر انواع اتصالات داشته باشند.

کاربرد اتصالات مانیسمان:

اتصالات مانیسمان به دلیل جوشی بودن و بدون درز بودن، سیستم را آب بند دائمی می کنند. اتصال جوشی پیوسته بین اتصالات مانیسمان و لوله باعث ایجاد ساختار مستحکمی از لوله و اتصالات می شود.

از اتصالات فولادی مانیسمان درصنعت های مختلف از جمله سیستم‌های حریق ساختمان‌ها، تأسیسات مرکزی در برج‌ها، سیستم‌های آبرسانی موتورخانه‌ها و همچنین ساخت انواع پل و اسکله‌های دریایی در صنایع برق و نظامی استفاده ‌می‌شود.

 

انواع اتصالات مانیسمان:

اتصالات مانیسمان انواع مختلفی دارد که هر کدام به منظور اتصال انواع لوله در شراط مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.از جمله:

زانوی مانیسمان:

این اتصالات برای تغییر جهت جریان مورد استفاده قرار میگیرد . این اتصالات در زوایای ۴۵ درجه و ۹۰ درجه تولید ‌می‌شوند.

گپ مانیسمان:

این نوع اتصالات که به نام اتصالات گپ یا کپ شناخته می شود برای مسدود کردن انتهای خطوط لوله کشی استفاده می شود، و به صورت جوش به لوله متصل می شود.

تبدیل مانیسمان:

از این اتصالات برای وصل کردن دو لوله با قطرهای ناهمسان و یا تغییر دادن اندازه سر لوله استفاده ‌می‌کنند. این نوع اتصالات فلزی مانیسمان دارای دو مدل صاف و کج می باشد.

سه راهی مانیسمان:

برای انشعاب گرفتن از خطوط لوله اصلی از اتصالات سه راهي مانيسمان استفاده می شود . اين اتصالات به دو نوع سه راهی مساوی مانیسمان و سه راهی تبدیل مانیسمان دسته بندی می شوند .

بوشن مانیسمان:

برای اتصال خط رزوه ای به خط جوشی به صورتی که خط دنده ای به صورت روپیچ باشد مورد استفاده قرار می گیرد ، بوشن های مانیسمان از داخل و به صورت توپیچ رزوه می شوند.

سردنده مانیسمان:

همانند بوشن از سردنده مانیسمان نیز برای اتصال خط رزوه ای به خط جوشی استفاده می شود با این تفاوت که سردنده ها از رو و به صورت نری رزوه می شوند و اغلب برای شیرآلات برنجی مورد استفاده قرار می گیرند.