لوله سیاه درزدار چیست

لوله سیاه درزدار چیست؟

در صنعت لوله سیاه درزدار به عنوان اصطلاحی برای تمایز بین فولاد نرم ساده و لوله گالوانیزه استفاده می کند. بنابراین، لوله سیاه به طور کلی هر لوله فولادی غیر گالوانیزه است.

لوله سیاه درزدار گاهی اوقات لوله فولادی سیاه، لوله آهن سیاه و لوله صنعتی نامیده می شود. همانطور که قبلاً اشاره شد، جوشکاری امکان پذیر است زیرا این محصول از فولاد نرم ساخته شده است. اما به دلیل نام‌های مختلفی که استفاده می‌شود، برخی لوله سیاه درزدار را با آهن اشتباه می‌گیرند و به اشتباه تصور می‌کنند که جوشکاری دشوار است.

همچنین، لوله سیاه درزدار برای تعدادی از موارد کاربرد خوبی دارد. معمولاً به عنوان خطوط تأمین برای حمل هوای فشرده، گاز طبیعی، پروپان و بخار استفاده می شود. همچنین خواهید دید که از آن به عنوان خطوط تامین در سیستم های اسپرینکلر استفاده می شود.

لوله فولادی سیاه درزدار

ما  می دانیم که می توانید لوله فولادی سیاه را جوش دهید. اما از چه فرآیندهای جوشکاری باید استفاده کرد؟

خوب، شما می توانید از هر یک از روش های مورد علاقه خود که برای فولاد نرم کار می کند استفاده کنید. اکثر جوشکارها یک روش ترجیحی دارند و انتخاب‌ها شامل رایج‌ترین روش‌های جوشکاری مانند جوشکاری چوبی، MIG، هسته شار و جوشکاری TIG است.

برای بیان چیزهای بدیهی، باید از مراحل آماده سازی و تمیز کردن خوب استفاده کنید. این نه تنها دود و دود را به حداقل می رساند، بلکه باعث جوش بهتر می شود. در بیشتر موارد، لایه اکسید سیاه باید با یک آسیاب یا برس سیمی تا فلز روشن برداشته شود.

به یاد داشته باشید، لوله سیاه همچنین می تواند درمان / پوشش داده شود. بنابراین، مطمئن شوید که روغن، لاک، یا مینای دندانی که ممکن است وجود داشته باشد و همچنین کثیفی و زباله را پاک کنید.

آخرین احتیاط، اتصالات لوله رزوه دار ممکن است دارای نوار تفلون در محل اتصال باشند. در شرایط نادری که سعی می کنید یک اتصال مونتاژ شده را جوش دهید، تفلون موجود می سوزد و گازهای سمی آزاد می کند. از جوشکاری اتصالات رزوه ای با تفلون باید خودداری شود.

آیا جوشکاری بی خطر است؟

لوله سیاه درزدار گالوانیزه نیست، بنابراین جوشکاری آن بی خطر است. ما فولاد گالوانیزه را در این بحث لحاظ نمی کنیم.

لوله گالوانیزه نباید جوش داده شود مگر اینکه ماسک تنفسی مناسب استفاده شود. جوشکاری فولاد گالوانیزه، دود اکسید روی تولید می کند که بسیار سمی است. قرار گرفتن در معرض مزمن حتی می تواند منجر به مرگ شود.)

از اتصالات لوله سیاه درزدار جوشکاری با احتیاط استفاده کنید
همچنین مهم است که توجه داشته باشید، برخی از اتصالات لوله سیاه درزدار  به سختی جوش داده می شوند. این اتصالات از آهن چکش خوار ساخته شده اند. هنگامی که بیش از 1700 درجه سانتیگراد گرم می شود، آهن چکش خوار تبدیل می شود. به چدن برمی گردد که شکننده است و به راحتی می شکند. بنابراین، اتصالات آهنی چکش خوار را با لحیم یا لحیم جوش دهید تا دما را پایین نگه دارید.

یک جایگزین استفاده از اتصالات جوش سوکت ساخته شده از فولاد آهنگری است. اینها را می توان بدون ترس از شکنندگی اتصالات جوش داد. شما به سادگی یک لوله فولادی را با روش ترجیحی جوشکاری فولاد به فولاد به اتصالات فولادی جوش می دهید. این اتصالات فولادی فورج شده در اندازه های مختلف به راحتی در دسترس هستند.

لوله سیاه درزدار با چه چیزی پوشیده شده است؟

از آنجایی که لوله سیاه با گالوانیزه محافظت نمی شود، کارخانه یک لایه پایدار از اکسید آهن در طول فرآیند تولید ایجاد می کند. این به لوله سیاه رنگ آبنوس متمایز خود می دهد. اما مهمتر از آن، درجه متوسطی از محافظت در برابر خوردگی لوله را فراهم می کند.

لوله همچنین ممکن است برای محافظت بیشتر با مینای قطران زغال سنگ، لاک یا روغن پوشش داده شود. این ممکن است ظاهری براق یا براق به لوله اضافه کند.

آیا می توانید لوله سیاه درزدار را به فولاد جوش دهید؟

لوله آهنی سیاه به سادگی فولاد کم کربن ملایم است بنابراین می توان آن را به اکثر گریدهای فولادی جوش داد.

هر گونه محدودیت از آلیاژهای سایر فولادها ناشی می شود زیرا نیازهای متالورژیکی مانند عملیات حرارتی برای منطقه متاثر از گرما و همچنین مشکلات احتمالی مانند ترک خوردگی ناحیه جوش و مسائل خوردگی گالوانیکی باید بررسی شود.

نتیجه گیری در مورد لوله سیاه درزدار

آماده سازی سطح هنگام جوشکاری لوله سیاه درزدار مهم است. به دلیل ماهیت خود مواد  زیادی روی سطح خود دارد.

از آنجایی که فقط یک فولاد کم کربن ملایم است، دارای خواص بخشندگی زیادی است که به شما امکان می دهد با سطح مهارت متوسط ​​روی آن جوش دهید.

اما اگر به سرویس حمل گاز می رود و سطح زینتی نیست، واقعاً به کدها و الزامات بلیط توجه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *