بازار پایپ

لوله گالوانیزه چیست

لوله گالوانیزه چیست

تاریخچه لوله گالوانیزه 

فرآیند گالوانیزه کردن خود به بیش از سه قرن پیش باز می گردد. در سال 1742، Melouin، شیمیدان معروف، فرآیندی را توصیف کرد که شامل فرو بردن یک قطعه آهن در روی مذاب برای ایجاد یک پوشش روی بود. ملوان این یافته ها را در مقاله ای که به آکادمی سلطنتی فرانسه ارائه کرد گنجاند.مدت کوتاهی پس از کشف Melouin، فرآیند فرو بردن آهن در روی مذاب رایج تر شد.در نهایت، حق ثبت اختراع برای فرآیند گالوانیزه به ثبت رسید. شخصی به نام سورل در سال 1836 حق اختراع گالوانیزه را در فرانسه به ثبت رساند. سپس یک مرد انگلیسی به نام ویلیام کرافورد یک سال بعد این فرآیند را به ثبت رساند.عمل گالوانیزه کردن با گذشت سالها گسترش بیشتری یافت. حتی امروزه نیز می‌توانید فرآیند لوله گالوانیزه مورد استفاده در ساخت و ساز و تولید را مشاهده کنید.

چرا لوله ها گالوانیزه هستند؟

دلیل اصلی گالوانیزه کردن لوله ها افزایش دوام آنها است. به طور دقیق تر، فرآیند گالوانیزه کردن یک مانع در اطراف مواد غوطه ور ایجاد می کند که محافظت بیشتری در برابر خوردگی ایجاد می کند.قرار گرفتن مداوم در معرض عناصر باعث خوردگی فولاد می شود و شما نمی توانید برای همیشه مقداری از فولاد را در برابر عناصر محافظت کنید و اینجاست که گالوانیزه وارد می شود. با کمک گالوانیزه کردن، سطح فولاد شانس بیشتری برای تحمل عناصر برای مدت طولانی دارد.گالوانیزه کردن فولاد را برای مدت طولانی تری دست نخورده نگه می دارد. این فرآیند حتی می‌تواند در برابر رطوبت محافظت کند، که با توجه به اینکه ما به لوله‌های فولادی زیادی برای عملیات داخلی نیاز داریم، بسیار مهم است.

مسائل احتمالی مربوط به داشتن لوله های گالوانیزه

همانطور که قبلاً در بالا صحبت کردیم، زمانی نه چندان دور وجود داشت که لوله های گالوانیزه بسیار محبوب بودند. کارگران و تولیدکنندگان از ماندگاری و نحوه تحمل مجازاتی که توسط عناصر اعمال می شود شگفت زده شدند.امروزه، ما درک می کنیم که فرآیند گالوانیزه کردن می تواند مشکلات خود را ایجاد کند. لوله های فولادی گالوانیزه با توجه به تعداد زیادی از آنها که در خانه ها و سایر موسسات استفاده می کنیم می توانند مشکل ساز باشند.برای این بخش از مقاله، اجازه دهید برخی از نگرانی های اصلی مربوط به لوله های گالوانیزه را برجسته کنیم. اطلاعات این بخش را بسنجید و از خود بپرسید که آیا زمان آن رسیده است که لوله های گالوانیزه را در خانه خود جایگزین کنید.

لوله های فولادی گالوانیزه ممکن است حاوی آثار سرب باشند
ممکن است تصور کرده باشید که نیازی به نگرانی در مورد مسمومیت با سرب ندارید زیرا هیچ لوله سربی در خانه شما وجود ندارد. با این حال، در صورت نصب لوله های فولادی گالوانیزه، سرب همچنان می تواند یک تهدید باشد.

موضوع در اینجا به نحوه ایجاد برخی از لوله های گالوانیزه قدیمی مربوط می شود.

در آن زمان، آنها لوله های فولادی را در روی طبیعی فرو می کردند. معلوم شد که این یک مشکل بزرگ است زیرا روی طبیعی حاوی طیف گسترده ای از مواد است. از جمله این مواد سرب بود.طبق گفته EPA، آن ذرات سرب ممکن است در اوایل روی سطح لوله های گالوانیزه باقی مانده باشند. آنها در آن زمان تهدیدی برای شما نبودند.با ادامه پیر شدن لوله ها، ذرات سرب ممکن است در آب جاری در خانه شما بیفتند. اگر آب شیر حمام یا آشپزخانه شما توسط لوله های گالوانیزه قدیمی منتقل شود، ممکن است حاوی آثار سرب باشد.

مسمومیت با سرب چیزی نیست که نباید از آن چشم پوشی کرد.

در بزرگسالان، مسمومیت با سرب می تواند باعث سردرد، درد عضلانی و فشار خون بالا در کنار سایر شرایط آزاردهنده شود. به گفته کلینیک مایو، مسمومیت با سرب تهدیدی بزرگتر برای کودکان است زیرا می تواند باعث تاخیر در رشد و مشکلات یادگیری شود.

لوله های فولادی گالوانیزه ممکن است بر کیفیت آب داخل خانه شما تاثیر بگذارد
آیا تا به حال برای شستن دست های خود به سینک رفته اید تا با منظره ناخوشایند آب ناپاک که از شیر آب جاری می شود، مواجه شوید؟ تجربه خوشایندی نیست. متاسفانه، اگر لوله های گالوانیزه در لوله کشی خود داشته باشید، ممکن است با آن مواجه شوید.برخی از لوله های گالوانیزه آثار آهن را آزاد می کنند. آن تکه های آهن می توانند در آب بیفتند. سپس آهن می تواند ظاهر و بوی آب را تغییر دهد.آب در اثر آهن کمی قرمز مایل به قهوه ای می شود و بو می دهد. این دقیقاً شبیه نوع آبی نیست که می خواهید حمام کنید یا دست های خود را با آن بشویید.همچنین توجه داشته باشید که آب تزریق شده با آهن نه تنها به دلیل ظاهر یا بوی نامطبوع مشکل ساز است. همچنین به دلیل اینکه چگونه ممکن است بر وسایل مختلف آب در خانه شما تاثیر بگذارد، مشکل ساز است. اگر کاری در مورد کیفیت آب انجام ندهید، ممکن است نیاز داشته باشید چندین لامپ را با لوله های خود تعویض کنید.

لوله های فولادی گالوانیزه می توانند بر جریان آب در داخل خانه شما تاثیر بگذارند
سد روی که لوله‌های گالوانیزه را می‌پوشاند، محافظت می‌کند، اما مشکلاتی نیز ایجاد می‌کند. موضوع در اینجا عمدتا به نحوه واکنش روی به آب مربوط می شود.برخی از مواد معدنی موجود در آب جریان یافته به خانه شما ممکن است با پوشش روی لوله های گالوانیزه واکنش نشان دهند. سپس واکنش می تواند باعث ایجاد کمی پلاک در داخل لوله شود.در ابتدا قرار نیست آن پلاک مشکلی ایجاد کند. همانطور که احتمالاً حدس زده اید، واکنش های بین مواد معدنی و پوشش روی تنها با حرکت آب بیشتر در لوله ها افزایش می یابد. در نهایت، لایه‌های پلاک ممکن است آنقدر ضخیم شوند که بر جریان آب در داخل خانه شما تاثیر بگذارند.تجمع پلاک ممکن است ابتدا جریان آب را کند کند. این می تواند توضیح دهد که چرا فشار آب در خانه شما به تدریج در حال کاهش است.انباشته شدن پلاک نیز ممکن است نشتی ایجاد کند. این نشتی‌های آب می‌توانند به دیوارها و کف‌های شما آسیب بزنند، اگر به آنها رسیدگی نشود.لوله های گالوانیزه را نادیده بگیرید و پلاک ممکن است باعث ترکیدن آنها شود. به همین دلیل ممکن است برای مدتی در داخل خانه خود بدون آب جاری زندگی کنید.

چه زمانی باید به لوله های فولادی گالوانیزه در خانه خود مراجعه کنید
لوله های فولادی گالوانیزه احتمالاً در برخی مواقع مشکلاتی را ایجاد می کنند.اگر اکنون منابع در دسترس را دارید، تعویض لوله های گالوانیزه قابل تامل است. قابل درک است، ممکن است بخواهید ابتدا برخی موارد دیگر را اولویت بندی کنید. با این حال، اگر برخی از مواردی که در زیر شرح داده شده در مورد لوله های شما اعمال می شود، ممکن است بخواهید کاری را زودتر انجام دهید.

لوله های گالوانیزه شما در حال نزدیک شدن به پایان عمر مورد انتظار خود هستند
نصب لوله های فولادی گالوانیزه در داخل خانه تضمین نمی کند که با مشکل مواجه شوید. گفته می‌شود، این لوله‌ها همچنان ممکن است با ادامه پیر شدن، مشکلاتی ایجاد کنند.لوله های فولادی گالوانیزه که به عنوان خطوط تامین مورد استفاده قرار می گیرند، طول عمر مورد انتظاری در حدود بیست تا پنجاه سال دارند. اگر لوله های شما به سطح بالایی از این محدوده نزدیک می شوند، ممکن است بخواهید به زودی آنها را جایگزین کنید. حداقل، برای جلوگیری از مشکلات احتمالی، باید مراقب آنها باشید.

زنگ زدگی روی لوله های فولادی گالوانیزه و/یا اتصالات لوله پیدا شد
اگر می خواهید از لوله کشی خود مراقبت بهتری داشته باشید، انجام معاینات دوره ای چشمی توصیه می شود. برخی از مشکلاتی که بر لوله‌ها تأثیر می‌گذارند، ابتدا قبل از اینکه سیستم لوله‌کشی شما را مختل کنند، ظاهر می‌شوند.هنگام بازرسی لوله های خود، به خاطر داشته باشید که به دنبال آثار زنگ زدگی باشید. وجود زنگ زدگی نشانه ای است مبنی بر اینکه مشکلی در لوله های گالوانیزه شما وجود دارد. آنها احتمال بروز مسائل بزرگتر را در آینده نشان می دهند.همچنین باید مکان‌هایی را که لوله‌های مختلف به هم می‌رسند بررسی کنید، زیرا ممکن است زنگ‌زدگی قبلاً در آنجا جمع شده باشد.

لوله های فولادی گالوانیزه بد شکل شده اند
زنگ زدگی تنها چیزی نیست که هنگام ارزیابی کیفیت لوله های فولادی گالوانیزه باید مراقب آن باشید. شما همچنین باید شکل خود لوله ها را بررسی کنید.شکل لوله های فولادی گالوانیزه باید دست نخورده باقی بماند و هیچ نشانه ای از آسیب دیده نشود. اگر ترک‌ها، برآمدگی‌ها یا حتی فرورفتگی‌ها را مشاهده کردید، اینها نشانه‌هایی هستند که لوله‌ها آسیب دیده‌اند. اگر می خواهید از مشکلات جدی مربوط به لوله کشی خود جلوگیری کنید، باید به زودی اقدام کنید.

شما مشکلات مربوط به لوله کشی را تجربه می کنید
ما قبلاً در مورد برخی از مشکلاتی که ممکن است به دلیل نصب لوله های فولادی قدیمی و گالوانیزه در داخل خانه خود با آنها روبرو شوید صحبت کردیم. هنگامی که شروع به تجربه آن دست اول کردید، دوباره به بررسی آنها فکر نکنید.

آیا باید لوله های فولادی گالوانیزه خود را تعویض کنید یا دوباره خط بکشید؟
بیایید فرض کنیم که شما در حال حاضر با مشکلاتی روبرو هستید یا متوجه علائم هشدار دهنده ای شده اید که به شما می گوید آن عناصر خانه شما در شرف تبدیل شدن به مشکل هستند.سپس باید چه بکنی؟ به احتمال زیاد، باید لوله های فولادی گالوانیزه خود را ریل یا تعویض کنید.برای آسان‌تر کردن تصمیم، اجازه دهید این دو گزینه را دقیق‌تر بررسی کنیم.

مزایای روکش کردن لوله های فولادی گالوانیزه
بسیاری از صاحبان خانه ها به جای تعویض لوله گالوانیزه، ریلینگ را انتخاب می کنند. از جمله دلایلی که آنها تصمیم به ریلینگ می گیرند هزینه است.چسباندن لوله های خود یک راه مقرون به صرفه برای بهبود خانه شما است. این یک روش مقرون به صرفه است زیرا برای انجام کار نیازی به آوردن لوله های جدید ندارید.