انواع شیرآلات صنعتی

معرفی انواع شیرآلات صنعتی

شیرآلات صنعتی بیش از یک قرن است که وجود دارد. همانطور که کاربردها خاص تر و پیچیده تر می شوند. دسته بندی دریچه ها به چندین ملاحظات بستگی دارد. برای این مقاله، شیرها بر اساس عملکرد دسته بندی می شوند. بسته به طراحی سوپاپ، برخی فقط یک مورد مصرف می کنند در حالی که اکثر آنها دو عدد دارند.

شیر توپی

شیر توپی بخشی از خانواده شیرهای یک چهارم چرخشی است. ویژگی متمایز یک شیر توپی دیسک توپی شکل توخالی آن است که برای متوقف کردن یا شروع جریان رسانه عمل می کند. دیسک توپ یکی از سریع ترین شیرها است زیرا برای باز یا بسته شدن فقط به یک چهارم چرخش نیاز دارد.

مزایای
قابلیت خاموش/روشن کردن عالی
● در صورت استفاده صحیح، حداقل نشت از طریق سایش و پارگی.
● هزینه نگهداری کم.
● حداقل افت فشار.
● زمان و کار موثر برای عملیات.
معایب
● به عنوان شیر کنترل یا دریچه گاز مناسب نیست.
● برای محیط های ضخیم تر مناسب نیست زیرا می تواند رسوب ایجاد کند و به دیسک و نشیمنگاه شیر آسیب برساند.
● فشار موج ممکن است به دلیل بسته شدن و باز شدن سریع رخ دهد.
برنامه های کاربردی
شیرهای توپی برای کاربردهای سیال، گاز و بخار که نیاز به خاموش شدن بدون حباب دارند، مناسب هستند. در حالی که در درجه اول برای استفاده در فشار کم، کاربردهای فشار بالا و دمای بالا برای شیرهای توپی با صندلی های فلزی اعمال می شود.

شیر پروانه ای

شیر پروانه ای نیز بخشی از خانواده شیرهای چرخشی یک چهارم است. چیزی که شیر پروانه ای را از سایر شیرها متمایز می کند، صفحه تخت به یک دیسک مقعر است که به میل سوپاپ متصل می شود.

این دیسک که در وسط شیر قرار دارد و ساقه آن در آن سوراخ شده یا به یک طرف متصل است، جریان رسانه را در هنگام بسته شدن شیر مسدود می کند. ساقه به دیسک پشتیبانی می کند. این طراحی اجازه می دهد تا دریچه پروانه ای در هنگام باز شدن تدریجی دریچه گاز گاز بگیرد.

مزایای
طراحی فشرده.
● سبک وزن.
● حداقل افت فشار.
نصب آسان.
معایب
● قابلیت دریچه گاز محدود.
● فشار قوی ممکن است بر حرکت دیسک تأثیر بگذارد.
برنامه های کاربردی
شیرهای پروانه ای اغلب در کاربردهای آب و گاز که نیاز به جداسازی یا قطع جریان رسانه وجود دارد استفاده می شود. شیرهای پروانه ای برای فرآیندهایی که از لوله های با قطر زیاد استفاده می کنند بسیار عالی هستند. آنها همچنین برای دوغاب، کرایوژنیک و خدمات خلاء مناسب هستند.

شیر خودکار 

شیر خودکار برای باز و بسته شدن به جای عمل خارجی به فشار داخلی متکی است. همچنین به عنوان شیر بدون برگشت شناخته می شود، جلوگیری از جریان برگشتی عملکرد اصلی یک شیر برگشتی است.

مزایای
● طراحی ساده.
● نیازی به دخالت انسان نیست.
● به طور موثر از جریان برگشتی جلوگیری کنید.
می تواند به عنوان یک سیستم پشتیبان استفاده شود.
معایب
● برای دریچه گاز عالی نیست.
● ممکن است دیسک در موقعیت باز گیر کند.
برنامه های کاربردی
شیر خودکار در کاربردهایی که نیاز به جلوگیری از جریان برگشتی دارند مانند پمپ ها و کمپرسورها استفاده می شود. پمپ های تغذیه در دیگ های بخار اغلب از شیرهای چک استفاده می کنند. نیروگاه های شیمیایی و نیروگاهی فرآیندهای مختلفی دارند که از شیرهای بازرسی نیز استفاده می کنند. هنگامی که ترکیبی از گازها در یک خط لوله وجود داشته باشد از شیرهای چک استفاده می شود.

شیر کشویی

شیر کشویی یکی دیگر از اعضای خانواده شیرهای خاموش/روشن است. چیزی که این را منحصر به فرد می کند، حرکت دیسک آن خطی است. دیسک یا گیت یا گوه ای شکل است که مکانیزم خاموش و روشن موثر دارد. شیر دروازه در درجه اول برای جداسازی مناسب است.

در حالی که می توان از آن به عنوان یک دریچه گاز استفاده کرد، این کار توصیه نمی شود زیرا ممکن است دیسک در اثر لرزش رسانه آسیب ببیند. هنگامی که شیر کشویی به صورت نیمه بسته در یک برنامه دریچه گاز استفاده می شوند، جهش رسانه می تواند به دیسک آسیب برساند.

مزایای
● مقاومت در برابر جریان رسانه وجود ندارد زیرا دریچه هنگام باز شدن کامل جریان را مسدود نمی کند.
● قابل استفاده در جریان های دو جهته.
● طراحی ساده.
● مناسب برای لوله های با قطر زیاد.
معایب
● دریچه گاز خوب نیست زیرا امکان کنترل دقیق وجود ندارد.
شدت جریان رسانه می تواند به گیت یا دیسک در هنگام استفاده برای دریچه گاز آسیب برساند.
برنامه های کاربردی
شیر کشویی برای هر کاربرد دریچه های خاموش/روشن عالی هستند. آنها برای کاربردهای فاضلاب و مایعات خنثی مناسب هستند. گازهایی که بین 200- تا 700 درجه سانتیگراد با حداکثر فشار 16 بار قرار دارند می توانند از شیرهای کشویی استفاده کنند. شیرفلکه کشویی چاقویی برای دوغاب ها و رسانه های پودری استفاده می شود.

شیر سوزنی 

شیر سوزنی شبیه یک کره با یک دیسک از نوع پلاگین است. این بخشی از خانواده شیرهای حرکت خطی است. سوپاپ سوزنی علاوه بر اینکه یک سوپاپ خاموش/روشن عالی است، قابلیت دریچه گاز بسیار خوبی نیز دارد.

مشابه دریچه دروازه، دیسک سوپاپ سوزنی بدون مانع به سمت بالا حرکت می کند
برای اجازه جریان رسانه ها. این یک جایگزین شیر عالی برای کاربردهایی است که نیازی به افت فشار بالا ندارند.

مزایای
● مکانیسم بستن بهتر از شیر دروازه.
● ساییدگی و پارگی حتی برای استفاده مکرر مشکلی ندارد.
● تعمیر آسان است زیرا جداسازی قطعات آسان است.
معایب
● از دست دادن فشار بالا ممکن است در اثر انسداد مسیر جریان رسانه رخ دهد
● برای کاربردهای فشار بالا عالی نیست.
برنامه های کاربردی
دریچه های سوزنی  زمانی که نگرانی اصلی نشتی است عملکرد خوبی دارند. دریچه های نقطه بالا و تخلیه با نقطه پایین از شیرهای سوزنی استفاده می کنند. همچنین، شیرهای سوزنی زمانی کار می کنند که افت فشار نگران کننده نباشد. کاربردهای جریان تنظیم شده مانند سیستم های آب خنک کننده از شیرالات سوزنی استفاده می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *