لوله استیل 304 چیست

لوله استیل 304 چیست 

استیل یکی از محبوب ترین و مورد استفاده ترین فلزات برای توسعه لوله ها به دلیل ترکیب شیمیایی و ویژگی های همه کاره آن است. لوله های فولادی ضد زنگ در گریدها، مواد و مشخصات مختلف موجود است که تمامی نیازهای صنعتی را برآورده می کند. استیل 304 یکی از پرکاربردترین گریدهای استیل آستنیتی و غیر مغناطیسی است که برای ساخت انواع لوله ها مناسب است.

ترکیب شیمیایی استیل 304

لوله استیل 304 دارای ترکیب شیمیایی منحصر بفردی از 18% کروم و 8% نیکل می باشد. این لوله ها ویژگی های شکل دهی و جوشکاری بسیار خوبی دارند. محتوای کروم و نیکل بالاتر مقاومت استثنایی در برابر خوردگی و انعطاف پذیری بالاتر در هر محیط خورنده ای را ارائه می دهد.

کاربرد لوله های استیل 304

جوش پذیری عالی – SS 304 جوش پذیری عالی برای تمام فرآیندهای ذوب استاندارد، با یا بدون فلز پرکننده دارد. هنگام جوشکاری مقاطع نازک، نیازی به بازپخت پس از جوش نیست.

عملیات حرارتی- در طول عملیات محلول (بازپخت) استیل 304 را می توان تا 1010-1120 درجه سانتیگراد گرم کرد و سپس به سرعت خنک کرد. این  گرید ها را نمی توان با عملیات حرارتی سخت کرد. عملیات حرارتی فرآیند بسیار مهمی در تولید لوله استیل است. عملیات حرارتی برای اطمینان از استحکام و دوام بالای لوله استیل 304 بسیار مهم است.

استفاده از لوله های استیل 304

لوله های بدون درز استنلس استیل 304 در زمینه های مختلف به ویژه فرآوری مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرند، زیرا این لوله ها در معرض خوردگی اسیدی موجود در غذاهای معمولی نیستند. بنابراین این استیل برای محصولاتی مانند سینک ظرفشویی، تجهیزات فروشگاهی مواد غذایی و یخچال مناسب است.

از لوله استیل 304 می توان در مبدل های حرارتی، مخازن شیمیایی و لوله کشی در صنعت آبجوسازی نیز استفاده کرد. می توان از آن به عنوان ماده تولیدی در مکان هایی که گازها یا بخارات نفتی با دمای بالا ذخیره می شود مانند مخازن تحت فشار استفاده کرد.

لوله های استیل 304 همچنین می توانند در سازه های استاندارد فولاد کربنی خورنده استفاده شوند.

انواع استیل 304

استیل 304 همه کاره ترین و متداول ترین استیل است که در حال حاضر برای کاربردهایی با مقاومت در برابر خوردگی، دمای بالا و/یا فشار بالا در دسترس است. گرید 304 یک استیل آستنیتی است، به این معنی که حاوی سطوح بالایی از کروم و نیکل و سطوح پایین کربن است. این ترکیب به استیل 304 استحکام، شکل پذیری و مقاومت در برابر خوردگی می دهد.

چندین گرید 304 وجود دارد که معمولاً در صنعت لوله کشی فرآیند استفاده می شود. اینها عبارتند از 304، 304H، 304L و 304/304L. به طور معمول حاوی حداقل 18٪ کروم و حداقل 8٪ نیکل، آنها اغلب به عنوان استیل 18-8 نامیده می شوند.

استیل 304 در برابر اکسیداسیون مقاوم است

اکسیداسیون می تواند یک مشکل بزرگ باشد. به عنوان مثال، فلزات دیگر مانند فولاد کربنی به مرور زمان در یک محیط بیرونی یا خورنده خراب می شوند. استفاده از 304 معمولاً یک گزینه است که باعث کاهش تعمیر و نگهداری و بهبود ظاهر می شود. 304 دارای طیف گسترده ای از دمای عملیاتی است که آن را کاملاً همه کاره می کند. هزینه های اولیه مواد و تولید اغلب می تواند در طول زمان با کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری جبران شود.

استیل 304 چرخه گرما را تحمل می کند

متخصصان مهندسی و تعمیر و نگهداری اغلب به 304 روی می آورند زیرا می تواند در برابر چرخه گرمای شدید مقاومت کند و برای خدمات طولانی مدت در کاربردهای گرم مانند اجاق ها، بویلرها و توربین ها قوی باقی می ماند. 304 در برابر خستگی ناشی از چرخه های حرارتی مداوم محافظت می کند و طول عمر طولانی را ارائه می دهد. علاوه بر ویژگی های خوردگی و دما، 304 و 304L را می توان تشکیل داد، ماشین کاری کرد و ویژگی های جوشکاری عالی دارند. این ترکیب از ویژگی های فیزیکی و فنی، فولاد ضد زنگ را به گزینه ای محبوب برای نرده ها و نرده های محافظ و در صنایع تولید برق، خودروسازی و لوله کشی تبدیل می کند.

استیل 304 از کاربردهای بهداشتی پشتیبانی می کند

304 ماده ترجیحی برای کاربردهای بهداشتی و فرآوری مواد غذایی است. می توان آن را تا سطحی صاف و آینه مانند صیقل داد که تجمع میکروارگانیسم ها، زباله ها یا آلودگی ها را از بین می برد. می تواند مواد شیمیایی خشن و دمای بالا را از تمیز کردن بخار تحمل کند. و در مقابل عملکرد خورنده اسیدهای مختلف موجود در میوه ها، گوشت ها، شیر و سبزیجات مقاومت می کند.

استیل 304 در برابر دماهای شدید برای برودت مقاومت می کند

304 معمولاً در کاربردهای برودتی استفاده می شود زیرا می تواند گازهای مایع مانند نیتروژن، اکسیژن و هلیوم را مدیریت و ذخیره کند. استیل اغلب با کاهش دما، استحکام کششی و تسلیم را افزایش می دهد و آن را به انتخابی برتر برای خدمات سرمای شدید و برودتی تبدیل می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *